ילדים בגדים ותיוגים

בגדי ילדים הם נושא שפחות מדברים עליו לעומת בגדים למבוגרים ואיך הם משפיעים על חיינו, בין אם זה בחיי היומיום, בעבודה, בלימודים, אירועים חשובים ועוד.

מה מיוחד בתלבושות עבור ילדים? שלרוב היא לא נתונה בשליטתם, כלומר הם לא אלו שקונים את הבגדים או אלו שמחליטים מה ללבוש, נכון שההתייחסות לילדים פה היא כללית וכמובן זה תלוי בגיל הילד אבל אני מאמינה שמה שאני מתכננת לכתוב תופס לרוב פרק החיים הזה שנקרא ילדות.

 

ביגוד, אופנה ואישיות?

אז איך בדיוק הבגדים או התלבושות שילדים לובשים משפיעה עליהם? ובכן כולנו מכירים את הפתגם שאומר הבגדים עושים את האדם ובין אם אתם מסכימים איתו או לא, אישית אני לא מאה אחוז מסכימה איתו אבל יש בו משהו ששופך אור על איך החברה שופטת אותנו וזה קודם כל לפי החזות החיצונית שלנו.
הרי מי לא יודע שילדים בעיקר רגישים לנושא ולא נדיר לשמוע על כך שלילדים בגילאי ביה"ס או גן מוצמדים כינויים כמו ערס, פרחה, יורם, חנון וכו' רק על פי סגנון לבוש (יש גם לפעמים סגנון לבוש שמזוהה עם עדתיות מסויימת שגם מקבל משמעות שלילית ע"פ ילדים).

כן גם פעולה שנראית קטנה יחסית וחסרת חשיבות כמו בחירת בגדים ללבוש בבוקר יכולה בטעות אפילו לגרום לאחרים לתייג את הילדים שלכם בצורה שלילית שתגרום להשלכות בהמשך ההתפתחות שלו ואתם לא רוצים שילדכם יתחיל את מסלול חייו בנחיתות כלשהיא.

רושם ראשוני הוא דבר שקשה לשבור, אפילו שאני מאמינה שצריך לחנך ילדים להסתכל פנימה קודם ולפתח את עצמם להיות כל מה שהם רוצים להשיג, אבל לילדים יש גם ככה הרבה לחץ ואנחנו כהורים צריכים להקל עליהם כמה שיותר.

 

רושם ראשוני

נתחיל מהנקודה הראשונה בה אני רוצה לגעת והיא הורים שמלבישים את ילדיהם כמוהם, ואני לא מתכוונת לתלבושות תואמות של אימא ובת או אבא ובן שזה חמוד או קיטשי תלוי בנקודת מבטכם, אני מתכוונת לכך שסגנון הלבוש הוא אותו סגנון, כך שאם האימא אוהבת ללבוש הרבה טרנינגים וסווטשירטים בסגנון טומבוי אז היא תלביש ככה גם את ילדתה או להיפך אם היא מעדיפה בגדים צמודים עם מחשוף אז כנ"ל או שמלות ארוכות קלאסיות וכו' וכנ"ל גם לאבות יש סגנונות לבוש שנע בין המוקפד והמחוייט לג'ינס וטישירט ועד לגופיות בית שחי חשופות עם מכנסיים קצרים וסנדלים/כפכפים לדוגמה.

שימו לב שאין כאן מטרה לשפוט את סגנון הלבוש של כל אחד מההורים וכל אחד זכותו להתלבש כראות עיניו אבל בואו נדבר על הנושא שלשם כאן התכנסנו איך זה משפיע או חשוב אם אתם מלבישים את ילדכם באותו סגנון בדיוק כמוכם, ובכן אני מאמינה שלבוש ואופנה מאוד משפיעים על האדם עצמו וילדים הם בשלב קריטי של החיים בו הם מפתחים את האישיות שלהם ומגדירים את האופי שלהם, ובעצם בכך שאתם מלבישים אותם כמוכם בדיוק אתם למעשה מעבירים להם את התיוג שלכם בתור אדם בוגר שכבר החליט איך הוא רוצה שהחברה תראה אותו או איך הוא מחצין את האישיות שלו בעזרת הבגדים.
האם זה טוב או לא? כלומר האם האישיות שלכם או התיוג שלכם בחברה אכן נכון לילד/ה שלכם? אי אפשר לדעת מראש ואגב זה לא דווקא קשור לתיוג חיובי או שלילי.

הבעיה היא שרושם ראשוני הוא דבר שקשה לשבור כך שגם אם הילד באופיו כדורגלן/ספורטאי ואביו מלביש אותו עם חולצות מכופתרות עם ווסט מעל אזי אופיו האמיתי של הילד יתקשה לפרוץ בעיקר אגב עקב איך ששאר הילדים ישפטו אותו שהרי פידבק ותגובות שלילים או חיובים מהחברה יש להם יכולת אמיתית להשפיע על התפתחות ואופי של ילדים, אם ילד שומע כל יום מחבריו לכיתה כינוי כמו ערס או יורם בוודאי שזה יערער לו את הביטחון העצמי שלו ואולי הוא יתחיל לחשוב שהוא באמת כזה.

 

מה ניתן לעשות

דבר ראשון שחשוב להבין זה שצריך להתחיל כמה שיותר מוקדם לטפל בנושא, ברור שככל שילד מתבגר יש לך פחות שליטה על ההרגלי לבוש שלו, לנסות להחליט על לבוש לילדה בת 4-5 לעומת ילדה בת 10-11 זה שמיים וארץ, עוד סיבה להתחיל מוקדם היא הנושא שהעלנו מקודם וזה שרושם ראשוני הוא דבר שקשה לשבור ויכול להיות מצב שסטיגמה כלשהיא לגבי הלבוש של ילדכם ילווה אותו הרבה מעבר לשלב שבו הוא היה.

תגוונו את המלתחה שלהם כמה שרק אפשר שלא תיהיה חד-גוונית, כמו כן קחו אותם איתכם כשאתם עושים שופינג גם כדי לראות שהכל יושב כמו שצריך וכדי לשתף אותם בתהליך של קניית הבגדים עבורם, כך הם יכולים גם להיחשף לסגנונות שונים בחנויות ובמה ילדים מתלבשים שהוא באופנה היום, כך אתם עוזרים להם לא להתקבע על סגנון לבוש אחד ע"מ שלא יתייגו אותם בו.

המון הורים מעבירים בגדים של אחים גדולים לאחים הקטנים יותר, אין בזה דבר פסול כשלעצמו אבל יש כמה דגשים שחשוב לשים לב:
א. לוודא שהבגדים במידה מתאימה ולא שני מידות מעל או מתחת כאשר אתם מעבירים אותם ואומרים אתה תגדל לתוך זה, בגדים שהם הרבה מעבר למידה נותנים מראה מרושל.
ב. לא להעביר בגדים בין בנים לבנות, למרות שההיפך העברת בגדים בין אחיות בנות לאחים בנים נשמע מופרך לנו יש שחושבים שהעברת בגדים בין אחים גדולים בנים לאחיות קטנות בנות הוא לגיטימי כיוון שהבגדים עם צבעים נייטרלים, אז אני אומרת לא ולא זה מעשה שמראש יכניס את בתכן לקטגוריית של טומבוי שלא בהכרח מתאים לה.
ג. אם הבגד מיושן אופנתית אז אולי זה לא רעיון טוב להעביר לילד הקטן, לדוגמה אם זאת חולצה של סידרת טלויזיה כמו בנות הפאוור פאף או כל סידרה אחרת שכבר לא משודרת מזה שנים רבות אז אולי לא כדאי להעביר (ולא הילד לא יכול ללבוש אותה בצורה אירונית כי הוא היפסטר) כי זה כנראה יגרום לילדכם להרגיש שונה, מבודד, מוזר וכו'
ד. הדגש הזה נכון גם לבגדים שלא הועברו מאחים גדולים והוא שבגדים מתבלים בין אם זה בגלל זמן, או יותר מידי מכונות כביסה או פשוט ילד שאוהב להשתולל ולשחק בחוץ. אז חשוב מאוד לשים לב שהבגדים לא בלויים יתר על המידה, לא עם קרעים בשרוולים או בצוואר או לא עם כתמים שאף פעם לא מצליחים לצאת, כמו שאתם לא הייתם רוצים להסתובב עם בגדים כאלו גם הילדים שלכם לא צריכים להסתובב איתם, שלא בטעות יתייגו אותם כ"מלוכלכים", "עניים" ושאר דימויים שילדים יכולים לזרוק בצורת חסרת התחשבות לילדים אחרים.

לקנות איכות ולא כמות, עדיף שיהיה לילד מספר קטן יותר של בגדים אבל שיהיו איכותיים מאשר ארון מלא בדברים זולים שגם ככה הוא לא ילבש חצי מהם והם ישארו בארון, אפילו שהכל כמעט היום הוא מיוצר בסין יש דברים איכותיים יותר ויש פחות, כלל אצבע להורים שמתקשים לדעת או להבדיל בין זה לזה הוא שבד"כ מותגים ידועים כמו רשתות בינלאומית מארה"ב הם איכותיים יותר, כמובן שיש כל מיני יוצאים מהכלל וגם דברים איכותים אשר לא שייכים לרשתות אך אלו למתקדמים ומביני עניין.

ביומיום ולאירועים וכו' תשאלו אותם לפעמים מה הם רוצים ללבוש או שתציעו להם אפשרויות שונות, ותנו להם להתפתח ולגלות את עצמם גם דרך הביגוד ואיזה אישיות הם רוצים להחצין ולדעת מה הם מעדיפים ומה עובד בשבילם מבחינת מראה ומה לא.

 

עד הפעם הבאה…

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>